Czym jest PrestaShop?
PrestaShop to oprogramowanie sklepu internetowego o otwartym kodzie źródłowym. Udostępnianie na licencji Open Software License 3.0. Zbudowane w oparciu o PHP, JavaScript, CSS, HTML i bazy danych MySQL. Obecnie najnowsza wersja 1.7.X jest zbudowana na frameworku Symfony. Przykładowe realizacje na omawianym systemie są dostępne na PrestaShop ShowCase.
Skąd mogę pobrać PrestaShop?
Zarówno wersje stabilne jak i te rozwojowe oraz już dawno nie wspierane przez firmę PrestaShop można pobrać ze strony prestashop.com. Pobrane pliki należy rozpakować na hostingu i uruchomić proces instalacji otwierając docelowy folder w którym rozpakowaliśmy pliki poprzez przeglądarkę. Po uruchomieniu instalacji postępujemy zgodnie z instrukcją. Do uruchomienia oprogramowania możemy wykorzystać np. hostingi MyDevil.net MD2, które posiadają rozbudowaną stronę FAQ (Wiki MyDevil.net). Do połączenia z hostingiem (połączenie FTP) będziemy potrzebowali zainstalować menadżer plików taki jak Total Commander lub FileZilla.
Czy muszę być programistą, aby postawić sklep na PrestaShop?
Nie. Oprogramowanie PrestaShop nie wymaga znajomości pisania kodu, jednakże bez tej znajomości nie dostosujemy wszystkich funkcjonalności sklepu pod nasze wymagania.
Na oficjalnej stronie Addons PrestaShop znajdziemy setki modułów oraz szablonów, które wystarczy tylko wgrać na serwer i skonfigurować. Bez specjalistycznej wiedzy i umiejętności programowania. Jeśli standardowe moduły nam nie wystarczają – wtedy potrzebujemy programistów.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie szablonu/modułu?
Jeśli moduł spełnia nasze oczekiwania to w pierwszej kolejności należy sprawdzić kompatybilność z wersją PrestaShop. Zakres v1.5.5.0 – v1.7.3.4 informuje nas o kompatybilności modułu ze wszystkimi wersjami wzwyż od wersji 1.5.5.0, aż do wersji 1.7.3.4. Warto również zapoznać się z ocenami innych użytkowników oraz sprawdzić kompatybilność z urządzeniami mobilnymi.
Ile kosztuje postawienie sklepu internetowego przez profesjonalistę?
W zależności od poziomu skomplikowania funkcjonalności ceny na rynku wahają się od kilku tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych. Prosty sklep internetowy dostaniemy już za około 2tyś. zł. netto. W ramach takiej usługi webdeveloper powinien nam dostarczyć w pełni skonfigurowany sklep internetowy, który jest gotowy do zarabiania.